PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=998}
8,5 993 450
ocen
8,5 10 1 993450
7,8 49
ocen krytyków
Forrest Gump
powrót do forum filmu Forrest Gump

"Szybciej myśli, szybciej kojarzy, szybciej zapamiętuje" – te słowa Pawła Zarzecznego można byłoby sparafrazować pod "Forresta Gumpa": "Szybciej biega, szybciej składa broń, szybciej gra w ping-ponga". I tutaj można cytować dalej PeZeta: "Zresztą przypadek Lewandowskiego, wyrzuconego z Legii za parę piłek. Chłopca, półsieroty, który jest ogólnie, no słaby. Tam ta mama go kocha, to go wozi na jakiś klubik, który ma boisko wielkości tego pokoju i on tam sobie kopie. Potem trafia do Legii, gdzie mówią mu: «Nie nadajesz się. Za słaby jesteś. Wypadaj!»". Po co ten przydługi wstęp łączący Forresta Gumpa, Pawła Zarzecznego i Roberta Lewandowskiego? Bo film, o którym piszę, jest właśnie o takich ludziach. Zarzeczny – sierota szkolona na ślusarza staje się najlepszym publicystycznym piórem w Polsce. Lewandowski – chudy, niechciany nigdzie chłopiec z krzywymi nogami staje się najlepszym piłkarzem świata (piszę to w dzień meczu Bayern – Barcelona w Lidze Mistrzów). Przykłady można mnożyć, ale nigdy nie biorą się one z dzieciaka, którego samochodem wożono do szkoły i kupowano co miesiąc nowe buty. Nie. Można za to podać przykład Marka Hłaski, który rzucił szkołę i został kierowcą, a skończył jako najlepszy pisarz w historii Polski (już nie będę rzucał słynnej anegdoty o książce znalezionej w aucie).

Tyle wstępu przydługiego, lecz potrzebnego, żeby w pełni ująć film "Forrest Gump". Bo to bajka i nie można jej traktować dosłownie, jak wiele innych, ale mało która ma takie przesłanie. O nie poddawaniu się mimo przeciwności losu. O wierze w siebie. O marzeniach. O wielkiej sile pozytywnego i prostego myślenia. Wreszcie, o miłości. Tutaj stanę w obronie Jenny, postaci często krytykowanej za swoje fabularne działanie. Tak, odchodziła od Forresta i zgodziła się z nim być dopiero, gdy umierała. Ale spójrzcie na nią cieplejszym wzrokiem. Pomyślcie, dlaczego miała tyle kłopotów w życiu, jaki duży wpływ na nią miało dzieciństwo z ojcem, który, jak to powiedział Forrest, "był bardzo czuły, bo ciągle ją całował i obściskiwał". Myślę, że Jenny kochała tylko Forresta i nieważne było, jaki on był. Ważne było co innego. Posłużę się cytatem z mojej ulubionej książki, " W piekle lepiej być nikim":

"– Miłość jest ciężka i odpowiedzialna
– Wiem, mamo. Dlatego unikam jej przez całe życie"

To w sumie smutne love story nie mogło się dobrze skończyć. A jednak się skończyło! Przecież niezwykle bystry smyk, który pod koniec filmu rezolutnie wkracza do autobusu szkolnego to piękne, idealne wręcz skończenie historii miłosnej Jenny i Forresta. Ale przez ponad dwie godziny seansu możemy też obserwować piękną, choć trudną przyjaźń (nie mam na myśli Bubby, tylko porucznika Dana) i niezniszczalne rodzinne więzi (mama Forresta). No i oczywiście kawał amerykańskiej historii, która, chcemy czy nie chcemy, jest także historią światową (sporo zabawnych momentów, ale nie tylko). A to wszystko w świetnym wydaniu technicznym, film wciąż wspaniale ogląda się po prawie trzydziestu latach od premiery.

Miejmy w sobie więcej z Forresta Gumpa, tego lokalnego przygłupa z niedowładem kończyn. Miejmy jego optymizm, szczerość, wiarę w siebie i uwierzmy, że od nikogo nie jesteśmy gorsi. Od nikogo. A od wielu jesteśmy lepsi.

Od wielu.

ocenił(a) film na 10
LukaszJarosz25

PS. Jeszcze myśląc ostatnio o "Forreście Gumpie" miałem jedną refleksję, na temat jednego z najzabawniejszych tekstów w filmie: "Jako, że byłem milionerem i lubiłem swoją pracę, kosiłem trawę za darmo". Jakby się temu tekstowi bliżej przyjrzeć, to nie tylko jest on kapitalnie humorystyczny, ale też... z niesamowitym przesłaniem! Zobaczcie: Forrest ma mnóstwo pieniędzy, a cieszy się taką drobnostką. Po prostu cieszy się, że żyje, że jest sprawny i zdrowy i może sobie za darmo kosić trawę. Jakie to mądre! Uczy, że należy szanować każdą zdrową chwilę, która już samo przez to jest magiczna. Że powinniśmy doceniać możliwość pracowania, wykonywania prostych czynności przy domu i tak dalej. Że sam dar życia jest sto razy ważniejszy niż największe pieniądze i zaszczyty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones